Udar mózgu jako powikłanie wynikające z migotania przedsionków.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Badanie SPEAK about AF pokazuję iż ponad 50% chorych na migotanie przedsionków nie zdaje sobie sprawy z tego iż znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka osób zagrożonych udarem mózgu. SPEAK about AF jest największym badaniem które dotyczy wiedzy na temat ryzyka udaru mózgu u osób cierpiących na migotanie przedsionków jakie do tej pory zostało przeprowadzone wśród pacjentów ze zdiagnozowanym MP oraz wśród lekarzy którzy zajmują się ta chorobą.

Badanie dowiodło iż istnieje poważna potrzeba rozpoczęcia poważnych programów edukacyjnych na temat powiązania między MP a udarem mózgu. W trakcie gdy lekarze wiedzą o powiązaniu tych dwóch chorób nie wszyscy chorujący na MP wiedzą o ryzyku w jakim się znajdują. Ponad połowa z badanych chorych chorujących na migotanie przedsionków nie jest w pełni świadoma podwyższonego ryzyka udaru. 41% osób chorych na MP jest zdania iż nie ma wystarczającej informacji na temat pojawienia się udaru w ich przypadku a aż 55% osób wierzy iż MP wiąże się z wyższym ryzykiem zawału serca który nie należy do głównych komplikacji migotania przedsionków. Lekarze prawie w 100% zgadzają się iż ryzyko udaru jest najpoważniejszym zagrożeniem dla chorych z MP. Większość z nich oraz 65% pacjentów jest zgodna iż migotanie przedsionków jest chorobą mająca bardzo negatywny wpływ na ich życie. Około 60% osób chorych jest zgodna iż od momentu są mniej aktywni a w większość ucierpiała strefa aktywności fizycznej i podróżowania, jednak obniżenie aktywności również dotyczy podejmowania takich czynności jak prace domowe. Aż 40% chorych jest zdania iż MP równiez wywarło wpływ na ich dietę.

Badanie zostało przeprowadzone aby móc poznać obecny stan wiedzy, postrzegania i zachowań które dotyczyły migotania przedsionków i związanego z ta chorobą ryzyka udaru mózgu. Wyniki będą podstawa dla opracowania narzędzi które będą podniosą świadomość chorych na temat związku udaru mózgu z MP.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania