Wino może wywołać wysypkę?

wino.jpg

Wypicie lampki wina może niekiedy spowodować pojawienie się wysypki . Jaka jest tego przyczyna? Lekarze zajęli się badaniem dziwnej przypadłości i wiadomo już, że częściej dotyka ona kobiety.

Zawarte w winie siarczany i aminy biogenne mogą wywoływać reakcje uczuleniową w postaci zaczerwienienia skóry i kataru. Proces fermentacji wina przeprowadzany jest z udziałem drożdży, które są bardzo silnymi alergenami.

Badacze z zespołu Petera Wiganda rozesłali ankiety do 4 tys. wybranych losowo osób (20- 69 lat). 948 osób odesłało wypełnione formularze na podstawie których okazało się, że prawie 9% kobiet i 5% mężczyzn odczuwało niepożądane objawy po spożyciu wina.

Najczęściej wymieniane były zaczerwienienie, swędzenie skóry i katar, ponadto niekiedy występowała również nadwrażliwość pokarmowa na inne produkty. Częściej niepożądane objawy pojawiały się po wypiciu wina czerwonego. Wyniki badań lekarze opisali w "Deutsches Arzteblatt Internatonal "

Wbrew pozorom zjawiska tego nie można nazwać uczuleniem a jedynie nietolerancją na substancje wchodzące w skład trunku, która w przeciwieństwie do alergii nie stymuluje działania systemu odpornościowego.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania