Co zdrowsze? Świeży owoc pomarańczy czy pasteryzowany sok pomarańczowy?

Fruits by Suat Eman / www.freedigitalphotos.net

Według artykułu opublikowanego na łamach czasopisma Journal of Agricultural and Food Chemistry świeży owoc pomarańczy zawiera w sobie więcej korzystnych dla zdrowia składników niż sok pomarańczowy, jednak mimo wszystko organizm człowieka lepiej przyswaja te korzystne składniki właśnie z soku.

Sok pomarańczowy w porównaniu do świeżego owocu pomarańczy zawiera mniejszą ilość składników korzystnych dla zdrowia takich jak karotenoidy, flawonoidy i witaminę C.

Chociaż zdecydowana większość specjalistów uważa, że lepiej pożywić się świeżą pomarańczą niż wypić sok pomarańczowy, jeśli chce się osiągnąć odpowiednie korzyści zdrowotne, to naukowcy z nowego badania twierdzą, że ten wybór nie jest taki oczywisty. Chociaż sok zawiera sporo cukru i innych substancji słodzących, może się okazać, że jego picie przyniesie nam więcej korzyści niż spożycie świeżego owocu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim w Niemczech oraz z Uniwersytetu im. Króla Abdulaziza z Arabii Saudyjskiej odkryli, że substancje korzystne dla zdrowia znajdujące się w pasteryzowanym soku pomarańczowym lepiej się przyswajają i lepiej są wykorzystywane przez organizm człowieka.

Karotenoidy i flawonoidy są naturalnymi przeciwutleniaczami przyczyniającymi się do zredukowania ryzyka wystąpienia niektórych typów nowotworów czy chorób układu krążenia.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania