Cukier wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu.

994_cukier.jpg

Journal of Physiology opublikowało wyniki badań, przeprowadzonych przez Amerykańskich naukowców, które pokazują, że spożywanie słodkich produktów może negatywnie wpłynąć na procesy uczenia się i pamięć.

Eksperyment został przeprowadzony przez ekspertów z University of California na dwóch grupach szczurów. Jedna z grup piła przez 6 tygodni wodę z dużą zawartością syropu kukurydzianego, który w przemyśle spożywczym stosowany jest jako konserwant i słodzik. Po kilku tygodniach wpuszczono je do labiryntu. Gryzonie miały problem z poruszaniem się po nim i znalezieniem drogi, której uczyły się sześć tygodni wcześniej.

Druga grupa poza syropem otrzymywała jeszcze kwasy tłuszczowe omega 3. Po wprowadzeniu do labiryntu radziły sobie dużo lepiej niż grupa pierwsza. Ich komórki mózgowe miały znacznie mniejszy problem z przesyłaniem wzajemnych sygnałów, dzięki czemu miały wyższą zdolność do jasnego myślenia i przypominania sobie drogi – stwierdził współautor badań Fernando Gomez-Pinilla

Badania pokazują, ze negatywne efekty spożywania bogatych w fruktozę produktów spożywczych można zniwelować za pomocą kwasów tłuszczowych omega 3 (zawartych w m.in. w łososiu, ziarnach lnu, czy orzechach włoskich). Jako, że nie możemy ich samodzielnie wytworzyć, bardzo ważne jest dostarczenie ich do organizmu.

Jak radzą naukowcy, warto uważać na to co jemy i zamienić czasem słodki deser na świeże owoce (zawierają co prawda fruktozę, jednak nie wywołuje ona szkodliwych efektów).

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania