Koklusz - nie myl go z astmą

kaszel, David Castillo Dominici / www.freedigitalphotos.net

Koklusz to nazwa używana dawniej i potoczna, chorobę tę nazywa się Krztuścem. Jest to schorzenie o podłożu bakteryjnym, zakaźne, które przenoszone jest pomiędzy kolejnymi osobami drogą kropelkową. Koklusz wywoływany jest przez pałeczkę Gram-ujemną Bordetella pertussis. Osoba chora rozprzestrzenia bakterie na inne osoby i przedmioty poprzez swój uciążliwy kaszel.

Pierwsze objawy krztuśca pojawiają się po 3 do 14 dni od momentu kontaktu z bakterią. Osoba chora może zarażać innych przez 6 tygodni, które trwa choroba. Jeśli jednak zostanie ona w porę odpowiednio rozpoznana na samym początku, a osoba chora dostanie właściwy antybiotyk, to możliwe jest skrócenie borykania się z dolegliwością do zaledwie 7 dni. W kokluszu najbardziej wyróżniające są nawracające ataki kaszlu oraz długo utrzymujące się duszności. Zachorowania na Krztusiec notowane są przede wszystkim u dzieci. Gdy zwalczymy to schorzenie, to zyskujemy długotrwałą odporność, jednak istnieje możliwość zachorowania ponownie.

Jak przebiega choroba?

Koklusz składa się z trzech następujących po sobie okresów.

Okres I

Trwa od 7 do 14 dni. Pojawiają się tu objawy, które przypominają klasyczne przeziębienie, czyli nieżyt nosa, kichanie i katar, zaczerwienienie spojówek, nieżyt gardła, lekki ból, zaczerwienienie, stopniowo narastający i suchy kaszel, stan podgorączkowy. W tym czasie krztusiec jest zdecydowanie najbardziej zaraźliwy.

Okres II

Obejmuje okres od 2 do 4 tygodni, a niekiedy nawet dłużej. W tym czasie pojawiają się następujące objawy krztuśca:

• bezdechy, duszności, odkrztuszanie wydzieliny,
• narastające napady kaszlu, bardzo często w nocy,
• u niemowląt występuje nieregularny oddech i jego utrata, pojawia się wyróżniające tzw. zanoszenie się,
• zaczerwienie skóry na twarzy i łzawienie oczu w sytuacji, gdy chory próbuje zapanować nad kaszlem,
• krwawienie z nosa, obrzęki twarzy pojawiające się na skutek bardzo dużego wysiłku w czasie napadów kaszlu,
• wymioty – mogą hamować ataki kaszlu.

Okres III

W tym czasie schorzenie zaczyna polowi ustępować. Zauważalne jest mniejsze nasilenie, jak również częstotliwość kaszlu. Chory wraca do zdrowia najczęściej przez około 2 tygodnie, jednak okres rekonwalescencji może wydłużyć się nawet do 1 roku.

Powikłania krztuśca

Zwykle ich pojawienie się następuje w drugim okresie choroby. Pośród nich wyróżniamy:

• zapalenie ucha środkowego,
• zapalenie płuc – wysoka gorączka, osłabienie, ciężki przebieg tego powikłania może prowadzić do pojawienia się ropnia płuc,
• encefalopatia krztuścowa – uszkodzenie mózgu u dziecka i wynikające z niego zaburzenia rozwoju psychofizycznego,
• zapalenie mózgu.

Leczenie i profilaktyka krztuśca

W celu leczenia tego schorzenia koniecznością jest podanie odpowiednich antybiotyków. Jeśli zachoruje niemowlę, zaleca się leczenie w warunkach szpitalnych, z uwagi na fakt, że możliwe jest wystąpienie powikłań. Abby napady były mniej intensywne, zaleca się częste wietrzenie pokoju chorego.

Za najskuteczniejszą formę profilaktyki uznaje się wykonywanie szczepień ochronnych. Pierwsza dawka podawana jest już 2-miesięcznym maluchom. Konieczny w czasie choroby jest odpoczynek i pozostanie w domu. Leki należy przyjmować regularnie, nie ochładzać organizmu. Koniecznie należy również dużo pić i jeść produkty lekkostrawne. Zaleca się również przyjmowanie probiotyków i uwzględnienie w diecie kiszonek i niesłodzonych jogurtów.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania