Słabsze kości przez większą ilość zmarszczek?

Kręgosłupa-człowieka--naukowych--paraliż-nog-151918.jpg

Im więcej na kobiecej twarzy ryzuje się zmarszczek w pierwszych latach po menopauzie tym bardziej jest ona narażona na rozwój osteoporozy i wystąpienia złamań kości w przyszłości – tak wynika z amerykańskich badań zaprezentowanych na 93 dorocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie.

Okazuje się iż stan skóry u kobiet które przeszły menopauzę można przełożyć na stan zdrowia szkieletu kobiety o czym wcześniej nikt nie miał pojęcia – komentują wyniki przedstawionych badań ich współautorka Lubana Pal z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Yale. Endokrynolodzy zajmujący się badaniem, liczą na to iż w przyszłości odkrycie to będzie pomocne w szybkim typowaniu pań które są w szczególnym stopniu narażone na rozwój osteoporozy i złamania kości, i nie trzeba będzie przy typ wykonywać dodatkowych drogich testów diagnostycznych. Jest to tyle ważne gdyż Az 1/3 kobiet po menopauzie choruje na osteoporozę która jest choroba stopniowo się rozwijającą i nie pokazującą objawów natychmiastowych. Możne ona doprowadzić do skrajnego osłabienia kości tak iż będą się łamały bez jakiejś dużej przyczyny np. przy zwykłym potknięciu.

Najnowsze amerykańskie badania objęły grupę 114 kobiet o średnim wieku 50 lat które w ciągu ostatnich 3 lat przeszły menopauzę i nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej. U wszystkich uczestniczek została oceniani ona liczebność i głębokość zmarszczek na skórze twarzy i szyi, jędrności skóry na czole i policzka został zbadana za pomocą durometru. Kobiety również przeszły badanie gęstości tkanki kostnej metodą podwójnej absorpcjometrii fotonowej oraz przy użyciu przenośnego USG. Badania wykazały iż istnieje bardzo wyraźny związek między liczebnością i głębokością zmarszczek gęstością tkanki kostnej. Badana kobieta jeżeli miała większe zmarszczki miała proporcjonalnie słabszy kościec. Zależność dotyczyła praktycznie całego szkieletu począwszy od kości udowych, lędźwiowego odcinka kręgosłupa po kości pięty. Zależność nie miała związku ani z wiekiem, ani z ilości tkanki tłuszczowej czy też innymi czynnikami które wpływają na zdrowie kości. Naukowcy nie są w stanie jeszcze precyzyjnie wytłumaczyć zaobserwowanego związku.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania