Wiadomo już dlaczego kawa nas chroni przed cukrzycą.

Zamiast soku rano to filiżanka kawy? Teoretycznie każdy dietetyk słysząc takie sformułowanie by się oburzył lecz jak się okazuje czasami jednak może być zmiana na nasza korzyść. Kawa jest już jest wiadome od kilku lat, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, jednak jak dotąd nie umiano wytłumaczyć dokładnie tego zjawiska.

Dopiero niedawno przeprowadzone badania dały odpowiedź na to pytanie, a najważniejszym jest to że nie sama kawa a specyficzne białko odpowiada za tą ochronę przed cukrzycą. Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles dokładnie sprawdzili mechanizm który jest odpowiedzialny za zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 u osób które często piją kawę. Jak się okazuje kawa po prostu zwiększa w osoczu krwi stężenie globulin które wiążą hormony płciowe – SHBG – w ten sposób regulując aktywność testosteronu u estrogenów, a nie od dziś wiadomo że hormony te odgrywają dużą rolę w rozwoju cukrzycy 2 typu. Korzystny wpływ kawy został stwierdzony we wcześniejszy już badaniach np. kobiety które dziennie wypijały 4 filiżanki dziennie zaczynały chorować na cukrzycę o 50% rzadziej niż kobiety które nie piły tego napoju.

W najnowszych badaniach jednak zostało stwierdzone w jakich proporcjach te hormony występują u kobiet mają podobny poziom we krwi białka SHBG Z analiz wynikło iż w sytuacji gazu 2 kobiety miały podobny poziom stężenia globuliny ryzyko zapadnięcia na cukrzyce spadało już tylko o 29%. Jednak często jest tak że kobiety mające bardzo niskie stężenie kawowego białka właśnie poprzez picie tego napoju dostarczały globuliny do poziomu który odpowiada zmniejszeniu ryzyka zachorowania.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania