Zdrowe nawyki, które pomogą Ci w walce ze smogiem

zdrowenawykiktorepomogaciwwalcezesmogiem2.jpg

Smog to zjawisko, od którego coraz trudniej uciec – pojawia się nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz coraz częściej także w mniejszych miastach. Co robić, by jego negatywne skutki odbiły się na zdrowiu w jak najmniejszym stopniu? Sprawdź!

Kontroluj poziom smogu i zamykaj okna

Jeśli jesteś świadomy tego, że Twoje miasto walczy ze smogiem, powinieneś na bieżąco monitorować komunikaty dotyczące jakości powietrza – codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy warto otworzyć okno i wywietrzyć mieszkanie czy też lepiej je zamknąć – gdyż zamiast świeżego powietrza wpuścisz do środka cząsteczki, które zafundują Ci szereg groźnych chorób. Nigdy nie otwieraj okien, gdy normy smogowe są przekroczone – może Cię to kosztować więcej szkód niż korzyści.

Posadź rośliny

Czy istnieją naturalne środki do walki ze smogiem? Oczywiście – wystarczy posadzić w mieszkaniu rośliny doniczkowe, których liście przefiltrują powietrze, sprawiając, że zniknie z niego wszystko, co może Ci zaszkodzić. Choć wszystkie kwiaty, radzą sobie z tym doskonale, niektóre z nich są uważane za skuteczniejsze w przypadku takich zanieczyszczeń. Zalicza się do nich chociażby:

- gerbera,

- palma bambusowa,

- fikus,

- zielistka,

- skrzydłokwiat,

- chryzantema wielokwiatowa,

- sansewiera gwinejska,

- rapis wyniosły.

Wychodzisz na dwór? Tylko w maseczce!

W dni, w których zawartość szkodliwych cząsteczek w powietrzu jest szczególnie wysoka, najlepiej w ogóle nie wychodź z domu – o ile nie zmusi Cię do tego potrzeba. Jeśli już jednak musisz wyjść, koniecznie załóż na twarz dobrą maseczkę antysmogową, która będzie na bieżąco oczyszczać powietrze, którym oddychasz – i wyłapywać wszystkie trujące cząsteczki, które normalnie trafiłyby do Twoich płuc. Pamiętaj tylko, że na takim akcesorium nie należy oszczędzać, gdyż chodzi tu o Twoje zdrowie. Wybierz więc rozważnie, a spacer przy wysokim stężeniu smogu nie będzie Ci straszny.

Wybierz dobry oczyszczacz powietrza

Jak jeszcze zadbać o to, aby powietrze w Twoim mieszkaniu nie szkodziło? Największą pewność co do tego, że nie wdychasz trujących cząsteczek, zyskasz, gdy zainwestujesz w porządny oczyszczacz powietrza – a najlepiej w kilka, które rozmieścisz po całym domu. Dzięki temu będziesz pewien, ze jakość powietrza w całym domu jest wystarczająco dobra.

Czym się kierować, kupując takie urządzenie? Podobnie jak w przypadku maseczki antysmogowej, najlepiej nie patrzeć na cenę, lecz na jakość. Istotna jest chociażby kwestia metrażu Twojego domu – sprzęt powinien być w stanie przefiltrować powietrze na całej tej powierzchni. Jeśli jego wydajność będzie zbyt mała, po prostu się nie sprawdzi – i pomimo jego włączenia wciąż będziesz wdychać zanieczyszczone. Jeśli z kolei wybierzesz urządzenie i zbyt dużej wydajności, co prawda będziesz się cieszyć perfekcyjnie czystym powietrzem, jednak eksploatacja oczyszczacza będzie Cię sporo kosztować.

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania