Zwiększanie odczucia moralności dzięki rozwojowi mózgu nastolatków.

Human_brain_in_a_vat.jpg

Nikogo nie będzie dziwić to iż dzieci bardzo często mają inne niż osoby dorosłe odczucia związane z sytuacjami wymagającym i oceny moralnej. Poniekąd dopiero uczą się funkcjonowania w społeczeństwie a kwestie winy i kary czasami nawet dla już dorosłych osób mogą być kłopotliwe.

Nastolatki z kolei zazwyczaj są w większym stopniu wyczuleni na sprawy moralności niż pozostałe grupy wiekowe – takiego zdania są naukowcy. Nie jest to jednak związane z samym rozwojem psychicznym lecz również fizycznym rozwojem mózgu właśnie na etapie dojrzewania człowieka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicag wykazały iż razem z rozwojem mózgu i tworzeniem się nowych połączeń nerwowych w jego obszarze zwiększa się również świadomość moralna człowieka. Wzrost ten jest szczególnie widoczny u nastolatków którzy dopiero zaczynają dostrzegać relatywność różnych sytuacji. w przeprowadzonych przez naukowców testach wzięło udział 127 uczestników w różnym wieku w przedziale 4-36 lat. Uczestnikom pokazywano krótkie filmiki wideo, w których trakcie trwania i oglądania przy pomocy Firm była sprawdzana aktywność różnych rejonów mózgu. Porównanie tych aktywności w zależności od wieku dostarczyło naukowców interesujących informacji na temat ludzkiego rozwoju społecznego. Na filmach wideo są pokazywane różne sytuacje m.in. w niektórych z nich osoba grająca celowo wyrządza szkodę fizyczną innej osobie czy też uszkadza przedmiot, a na pozostałych takie zdarzenie działy się pod wpływem przypadku.

Najsurowszymi sędziami okazali się najmłodsi. Dzieci nie wykazywały umiejętności oceniania intencji oglądanej osoby dlatego tez niezależnie od tego czy działanie było zamierzone bądź przypadkowe uważały że każdemu z bohaterów filmu należy się kara. Dopiero nastolatkowie zaczynają myśleć relatywistycznie i im osoby były starsze tym więcej osób widziało tzw. okoliczności łagodzące. Dodatkowo w u nastolatków zmieniają się również rejony mózgu które są aktywne w trakcie oglądania różnego typu scenek. Dorosłe osoby mają bardziej rozwinięte funkcjonowanie m.in. ciała migdałowatego niż maluchy dlatego też prawdopodobnie stąd bierze się lepsze przygotowanie do podejmowania oceny moralnej różnych wydarzeń.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania