Z badań na szczurach wnika iż czynnik wzrostu o nazwie IGF-II powoduje poprawę pamięci.

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Podawanie szczurom naturalnie występującego białka o nazwie insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-II w znaczny i widoczny sposób powoduje poprawę zapamiętywania i pozwala zawalczyć zapominanie informacji.

IGF-II bez problemów przechodzi barierę krew – mózg. Badacze zastanawiają się jak substancja ta może stać się nowym lekiem który poprawiłby zdolności poznawcze m.in. u chorych na zespół stresu pourazowego. Zespół z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku wykazał że podawanie bezpośrednio do hipokampu szczurów czynnika IGF-II po przejściu przez nie sesji poznawczej czyli po momencie gdy zwierzęta uczyły się gdzie nie można wchodzić aby nie otrzymać bolesnego bodźca znacząco poprawiła się ich zdolność zapamiętywania informacji.

Z wcześniej prowadzonych badań wiadome jest że substancja ta bierze udział w mechanizmie konsolidacji czyli utrwalania przyswojonych informacji. Według autorów badań wyniki wskazują iż IGF-II jest czynnikiem zapoczątkowującym kaskadę przekazywania sygnału która jest wzmacniaczem przekazywania informacji przez synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi. Badacze są jednak zdania że aby działanie czynnik wzrostu było na prawdę skuteczne czynnik ten musi być podawany w krótkim czasie po przyswojeniu informacji w czasie około tygodnia lub dwóch od rozpoczęcia przyswajania informacji.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania